تکنولوژی وایرلس
در تکنولوژی وایرلس به حای کابل از امواج رادیویی، مادون قرمز و مایکروویو  برای انتقال اطلاعات بین دستگاه ها استفاده می گردد. در این تکنولوژی اطلاعات با کمک این  فناوری که مدولاسیون نامیده می شود در نقطه ای که اطلاعات را ارسال میکند تبدیل به امواج شده و به سمت مقصد ارسال می شود. سپس در نقطه گیرنده امواج مجددا نبدیل به دیتا شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

شبکه های وایرلس را می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد. در زیر چند نمونه از این دسته بندی ها آمده است

Outdoor Wireless: این سیستم برای انتقال اطلاعات بین دو نقطه که در فاصله دور از هم قرار دارند استفاده می شود. تجهیزات مورد استفاده برای این سیستم دارای مقاومت در برابر شرایط جوی محیط خارج از ساختمان مانند باد و باران و گرما و سرما می باشند.

Indoor Wireless: این سیستم برای برپایی یک شبکه در محیط داخل ساختمان استفاده می شود و تجهیزات با ابعاد و ظاهر مناسب برای این محیط طراحی و ساخته می شوند.

نقطه به نقطه (PTP): این روش ارتباطی نقطه به نقطه می باشد. بدین معنی که دو نقطه با کمک ادوات وایرلس به همدیگر متصل می گردند.

یک نقطه به چند نقطه (PTMP): در این روش از یک دستگاه Access Point مرکزی بهره گیری می شود. تمامی دستگاه ها به این نقطه مرکزی که مانند سوییچ عمل کرده متصل گردیده و با هم تبادل اطلاعات می کنند.

مزایای تکنولوژی وایرلس

  • راه اندازی آسان: راه اندازی شبکه های وایرلس به علت اینکه نیاز به نصب داکت و پریز و کابل کشی ندارد با سرعت و سهولت بیشتری راه اندازی می شود.
  • قابلیت تحرک: در سیستم های کابلی امکان حرکت و جابجایی وجود ندارد. دستگاه ها برای اتصال به شبکه باید در کنار پریز ها قرار بگیرند. در شبکه های بی سیم به علت اینکه اطلاعات از طریق امواج منتقل می شوند می توانند براحتی در منطقهای که تحت پوشش قرار دارد به شبکه متصل گردیده و حرکت کنند.
  • قابلیت گسترش آسان: در سیستم کابلی برای اضافه کردن کلاینت ها باید برای آنها کابل جداگانه کشیده و پریز نصب گردد. اما در سیستم وایرلس اضافه کردن کلاینت تنها با قرار دادن کارت شبکه وایرلس بر روی سیستم ها و یا استفاده از دستگاه هایی که به این سیستم مجهز هستند انجام می پذیرد.
  • پوشش فواصل بالا: کابل های زوج سیم بهم تابیده حداکثر تا فاصله ۱۰۰ متر امکان ارسال اطلاعات را دارند. فیبر نوری هم برای فواصل بالا علاوه بر پر هزینه بودن دشواری خاص خود را دارد که در فواصل خیلی بالا این مسئله خود را به شدت نشان می دهد. با کمک سیستم وایرلس به راحتی می توان فواصل تا ده ها کیلومتر را به هم متصل نمود.
  • عدم برخورد به مشکلات کابل کشی: کابل کشی در برخی مکان ها مانند اماکن تاریخی، اجاره ای، مرتفع و امثالهم دردسر ساز می باشد. در چنین مکان هایی کابل کشی منجر به تخریب اماکن شده و یا ممکن است با مخالفت افراد روبرو گردد. با کمک فناوری وایرلس تنها با نصب یک دستگاه شبکه برقرار می گردد.