امروزه صنعت نظارت تصویری دارای گستره‌ای وسیع از سامانه‌ها و تجهیزاتی است، که هدفشان مشاهده و حفاظت از افراد و سرمایه‌ها است. برای رسیدن به درکی درست از قابلیت‌ها وتوانایی‌های بالقوه یک سیستم مجتمع تماماً دیجیتال، نخست باید با عناصر سازنده یک سیستم ویدئویی تحت شبکه آشنا شد این عناصر عبارتند از:

  • دوربین تحت شبکه
  • ویدئو سرور
  • نرم افزار مدیریت ویدئو

تصاویر تحت شبکه، یا Network Video، سیستمی است که به کاربر امکان می دهد که تصاویر ویدئویی را روی یک شبکه IP (WAN/LAN/Internet)مشاهده و ذخیره کند. برخلاف سیستم‌هایی ویدئویی آنالوگ سنتی، در این حالت به جای استفاده از کابل‌کشی نقطه به نقطه اختصاصی برای هر دوربین، جهت انتقال تصویر و صوت از شبکه استفاده می‌شود. در یک سیستم نظارتی تحت شبکه، تصاویر ویدئویی دیجیتال از طریق یک شبکه IP باسیم یا بی‌سیم به هر نقطه از جهان که دسترسی به چنین شبکه‌ای وجود داشته باشد، قابل انتقال است و امکان مشاهده و ذخیره آن‌ را فراهم می‌آورد.

تصاویر ویدئویی تحت شبکه کاربردهای نامحدودی دارد که بسیاری از آنها را می‌توان در دو دسته جداگانه جای داد:

نظارت امنیتی:

انعطاف‌پذیری فوق‌العاده تکنولوژی دیجیتال شبکه، توانایی پرسنل امنیتی جهت حراست از افراد، دارایی‌ها و سرمایه‌ها را به نحو قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مشاهده از دور:

به کاربر امکان می‌دهد که اطلاعات را از تمام نقاط کلیدی یک فرایند جمع‌آوری و همه را بصورت زنده مشاهده کند. چنین توانایی‌ای این تکنولوژی را به گزینه‌ای ایده‌ال جهت مشاهده تجهیزات، افراد و اماکن بصورت محلی و یا از راه دور تبدیل می‌کند. به عنوان چند مثال کاربردی می‌توان از کنترل ترافیک، نظارت بر خطوط تولید و مشاهده همزمان چندین مرکز خرید نام برد.