شبکه کامپیوتری عبارت است از ارتباط یکپارچه کامپیوترها، پرینترها، فکس‌ها، مودم‌ها، سرورها، تلفنها و سایر تجهیزات کامپیوتری و شاید بتوان آن را به نوعی به زنجیره ارتباطی شما با تهیه کنندگان، شرکا و مشتری‌ها تشبیه نمود. شما می‌توانید از طریق کابل کشی (به صورت پنهان در پشت میزها، زیر کف و یا سقف) وارتباطات رادیویی (در جاهایی که کابل کشی ثابت مشکل می‌باشد) به این هدف دست یابید. شبکه، سبب ارتباط تجهیزات IT با یکدیگر ، ارتباط کاری شما با اینترنت و حتی خدماتی چون کنفرانس از راه دور و انتقال سریع فایل‌های گرافیکی و ویدئویی می‌گردد. این خصیصه، یعنی ارتباط سریع و آسان کامپیوترها (و دیگر دستگاهها) با یکدیگر سبب ارائه مزیتی افزونتر می‌گردد. بنابراین جهت باقی ماندن در محیط تجاری رقابتی امـروز، نیازمنــد شبکه‌ای کارآمد می‌باشید.

در رستوران از شبکه جهت اتصال صندوق های فروش، دستگاه های کارتخوان، فیش پرینتر ها و همچنین جهت سفارش گیری توسط تبلت یا پاکت پی سی استفاده می‌گردد.

با اجرای شبکه استاندارد و با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های اتوماسیون و مدیریت رستوران مانند نرم افزارها، پرینترهای حرارتی و تبلت ها امکان سفارش گیری توسط گارسون سر میز مشتری و ارسالی آنی سفارشات به پرینتر های مشخص شده به تفکیک گروه های غذایی می‌باشد.
توسط این راهکار نیاز به گارسون های متعدد کاهش می‌یابد و با جلوگیری از ترددهای بی‌مورد گارسون ها از سالن به صندوق یا آشپزخانه و حذف سفارشگیری روی کاغذ، سرعت و دقت تهیه سفارشات مشتری افزایش می‌یابد.
امروزه با گسترش استفاده از تلفن های هوشمند، نیاز به اینترنت در اماکنی همچون رستوران افزایش یافته است. توسط راهکار هات اسپات امکان ارائه اینترنت وای فای به صورت کنترل شده(امکان کنترل سرعت و حجم مجاز هر کاربر) برای مشتریان خواهد داشت.

کاربردهای شبکه در هتل‌ها بسیار گسترده تر از مشاغل دیگر می‌باشد.برخی از این کاربردها عبارتند از:

  • اتصال کامپیوترها، پرینترها و استفاده از نرم افزار های تحت شبکه برای مدیریت هتل
  • اتصال تجهیزات کامپیوتری در رستوران و کافی شاپ
  • اجرای سیستم نظارتی و حفاظتی به صورت یکپارچه
  • خدمات IPTV
  • راهکارهای اتوماسیون و هتل هوشمند
  • ارائه اینترنت رایگان و غیر رایگان به مهمانان

در گذشته مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها به صورت سنتی اداره می‌شدند.این شیوه مدیریت به دلیل حجم بالای اطلاعات بیماران و تعدد پرونده‌های کاغذی، سرعت و دقت پایینی داشته و موجب نیاز به فضای بسیار زیاد جهت بایگانی پرونده ها داشت و همه‌ی این موارد باعث کاهش روزافزون بهره وری و راندمان کار می‌شد.

امروزه با ورود اتوماسیون اداری به این حوزه و پیدایش نرم افزارهای مدیریت این مشاغل مانند نرم افزار ژنیک،با حذف کاغذ و پرونده‌های فیزیکی،امکان اداره کلیه امور توسط کامپیوتر وجود خواهد داشت.

لازمه استفاده از موارد فوق داشتن شبکه استاندارد می‌باشد.توسط شبکه امکان اتصال کامپیوتر پزشک به کامپیوتر منشی و به اشتراک گذاری پرونده‌ها و پرینترها وجود خواهد داشت.

در دنیای امروز کمتر سازمان، اداره یا کارخانه ای بدون شبکه قادر به ادامه فعالیت می‌باشد.
استفاده از سرویس های کامپیوتری همچون ایمیل سازمانی، نرم افزارهای اتوماسیون اداری، اشتراک گذاری فایل و اینترنت نیازمند داشتن شبکه‌ای به روز و استاندارد می‌باشد.همچنین به علت گستردگی شبکه و تعدد دستگاه های متصل به شبکه مانند کامپیوترها، پرینترها، تجهیزات سروری و … و جلوگیری از بروز مشکلات در شبکه که موجب اختلال در کارکرد سازمان می‌گردد، نیازمندی به خدمات مستمر پشتیبانی بیش از پیش احساس می‌شود

استفاده از شبکه های کامپیوتری در سیستم های تحت شبکه (دوربین های IP) اجتناب ناپذیر است. در سیستم های آنالوگ هم راهکارهایی همچون انتقال تصویر در اینترنت، انتقال تصویر محلی به صورت کابلی یا وایرلس نیز نیاز به اجرای شبکه به صورت استاندارد دارند.

شرکت ایمن نگاه کاسپین جهت راه اندازی شبکه، ارائه دهنده خدمات ذکر شده در زیر می‌باشد.