با ورود فناوری‌های جدیدی مانند HDCVI, HDTVI و AHD بازار سیستم‌های نظارتی کشورمان در حال پوست‌اندازی و گذار به سوی تصاویر باکیفیت HD است.

HD-CCTV-Resolution-format

 

نوع فناوری۹۶۰НHDCVIHDTVIAHDHD-SDIIP
وضعیتمتن بازحفاظت شدهمتن بازمتن بازمتن بازمتن باز
کیفیت تصویرمتوسطخیلی خوبخیلی خوبخیلی خوبعالیخیلی خوب
رزولوشن۷۰۰ تا ۱۰۰۰TVLHD/FullHDHD/FullHDHD/FullHDFullHDHD~4K
پخش زنده بصورت هیبرید (CCTV+HDCCTV+IP)خیربلهبلهبلهخیرخیر
سازگاری با DVR معمولی_بلهخیربلهخیرخیر
نوع کابلکواکسیالکواکسیالکواکسیالکواکسیالکواکسیالکتگوری
حداکثر طول کابل

بدون تقویت کننده

 

۱۵۰ متر۵۰۰ متر۳۰۰ متر۵۰۰ متر۱۰۰ متر۱۰۰ متر
حداقل کیفیت کابل مورد نیازپایینمتوسطمتوسطپایینبالاپایین
فشرده سازی و افت تصویرخیرخیرخیرخیرخیربله
تاخیر در دریافت تصویرخیرخیرخیرخیرخیربله
برداشت و انتقال صدابلهبلهبلهبلهخیربله
هزینه راه اندازیپایینمتوسطمتوسطپایینبالابالا
سهولت نصببلهبلهبلهبلهبلهخیر
هزینه نگهداریپایینپایینپایینپایینپایینبالا
صاحب امتیاز_داهوا _ چینتک پوینت _ آمریکانکست چیپ _ کرهSMPTE _ آمریکا_

همانطور که مشاهده می‌کنید، فناوری‌های HDTVI, HDCVI و AHD شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. این شباهت در مورد HDCVI و AHD باز هم بیشتر است.

تولیدکننده AHD متهم به کپی‌برداری از فناوری HDCVI است بشکلی که دادگاه شکایت داهوا از تک‌پوینت تا همین چند ماه پیش برقرار بود و در نهایت با جریمه تک‌پوینت پایان یافت!

اغلب دوربین‌های HDCVI موجود در بازار، محصول داهوا یا OEM داهوا هستند و تنها علامت برند دیگری را بر روی خود دارند. البته OEMهای داهوا حدود ۲ درصد از بازار فروش HDCVI را در اختیار دارند که چندان قابل بحث نیست.

البته انواع بدون نام یا اصطلاحا No Name نیز در بازار موجود است که حداقل در ایران، درصد بسیار کمی را شامل می‌شوند.

در نهایت بر روی تمامی این دوربین‌ها از پردازنده تصویر داهوا استفاده شده است و تنها در نمونه‌های NoName شاهد استفاده از سنسور تصویر متفاوت هستیم. (توجه داشته باشید که سنسور تصویر و پردازنده تصویر، دو چیز متفاوت هستند).

در محصولات AHD پردازنده‌ی تصویر متعلق به کمپانی «نکست‌چیپ» است، اما سنسورهای تصویر از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت هستند.در دوربین‌های گران‌تر معمولا از سنسورهای «اکسمور سونی» و در دوربین‌های ارزان‌تر از سنسورهای امنی‌ویژن، های‌سیلیکون، آپتینا، TI و پیکسل‌پلاس استفاده شده است.

در مجموع این فناوری رزولوشن HD را با قیمت پایین‌تر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. البته با عرضه دوربین‌های ۱ و ۲ مگاپیکسل سری لایت HDCVI با قیمت میانگین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان از سوی داهوا، بازار AHD به شدت تهدید شده و درحال کوچک‌تر شدن است.

فناوری HDTVI و مشتقات آن مانند TurboHD هایک‌ویژن درصد بسیار کوچکی از بازار کشور را در اختیار دارند و فروش آنها در حدی نیست که بتوانند با HDCVI یا AHD رقابت نمایند. به همین دلیل با قیمت‌های بالاتر سعی در جبران فروش پایینِ خود دارند.دوربین‌های HD-SDI و زیرمجموعه تقریبا جدید آن یعنی EX-SDI نیز اصلا بازاری در ایران ندارند که قابل محاسبه و قیاس باشد!

در مجموع بازار فناوری‌های نوین دوربین مداربسته کشور در اختیار HDCVI و AHD است. در این میان اغلب مشتریان نیز هنگام خرید، در انتخاب بین این دو فناوری مردد هستند.