محققان ایرانی شرکت دانش‌بنیان «مبتکران نام آور آریا» موفق به طراحی و ساخت سیستم جامع و هوشمند کنترل تردد و پلاک‌خوان خودرو بانام تجاری «پلاک‌ویژن» به منظور شناسایی و ثبت اتوماتیک تردد خودروها شدند.

مهدی کشمیری، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در این رابطه گفت:

پکیج پلاک‌ویژن دارای دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است. این پکیج قادر است با تمام دوربین‌های آنالوگ و تحت شبکه موجود در بازار به‌راحتی کار کند.

در این سیستم بر اساس عرض معبر و مختصات محل نصب، لنز و دوربین با رزولوشن مناسب ارائه می‌گردد.

وی با بیان اینکه این سیستم در پارکینگ شرکت اتوبوسرانی اصفهان و چند پارکینگ خصوصی نصب شده، خاطرنشان کرد:

پلاک‌ویژن با دریافت تصاویر دوربین‌ها و با استفاده از یک الگوریتم‌ پیشرفته، شماره پلاک خودرو را برداشت و ثبت می‌کند تا به‌منظور مشاهده سوابق و احراز هویت خودرو مورد استفاده قرار گیرد.

سید علی اکبر حسینی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان مبتکران نام آور آریا با اشاره به این که هسته نرم افزار پلاک‌ویژن مبتنی بر الگوریتم‌های پیشرفته پردازش تصویر است، گفت:

این سیستم قابلیت استخراج پلاک و OCR اعداد و حروف پلاک را با دقت بسیار بالایی در روز و شب دارا می‌باشد.

دوربین‌های در نظر گرفته شده برای پلاک‌ویژن، از نوع تحت‌شبکه بوده و با توجه به عرض معبر از انواع بولت ۱/۳ تا ۳ مگاپیکسل انتخاب شده‌اند، ضمن اینکه بنا به درخواست مشتری می‌توان از دوربین‌های آنالوگ نیز استفاده نمود.

به کمک این دوربین‌ها ورود و خروج هر خودرو با ثبت عکس در سیستم ثبت می‌شود و تا دو سال قابل بازیابی خواهد بود.

علاوه بر این با اتصال درب‌های وردوی یا راهبندها به سیستم، امکان مشاهده تعداد ورود و خروج‌های یک خودرو در بازه‌های زمانی مشخص و همچنین مشاهده لیست ترددهای مهمان و مجاز روزانه فراهم می‌گردد.

Pelakvision-01

پکیچ پلاک‌ویژن در ۳ نوع پارکینگی، سازمانی و مسکونی عرضه شده است.

Pelakvision