یکی از بزرگ‌ترین نیازهای کاربران اینترنت، امکان دسترسی به اینترنت در مکان‌های عمومی است. فناوری Wi-Fi برای برطرف کردن همین نیاز به‌طور گسترده در دنیا عرضه شد. این فناوری به محبوبیتی چمشگیر دست یافت و خیلی زود ابزارهای کامپیوتری گوناگون به قابلیت Wi-Fi مجهز شدند.

هات‌ اسپات بی‌سیم یا Wi-Fi HotSpot، روشی برای دسترسی به شبکه‌های بی‌سیم با استفاده از Wi-Fi است که در آن کاربران بدون نیاز به استفاده از شبکه‌ی مخابراتی یا دستگاه یا نرم‌افزاری جانبی، تنها به کمک ابزار مجهز به قابلیت Wi-Fi خود می‌توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ ارایه‌دهنده‌ی اینترنت در سراسر جهان با ایجاد هات‌اسپات‌هایی پیشرفته در مکان‌های گوناگون، امکان دسترسی به اینترنت را در مکان‌های همگانی در بسیاری از کشورهای دنیا فراهم کرده‌اند.

hotspot-diagram

در این روش وقتی یک Browser باز می‌شود یک صفحه Login دارای Password و User باز شده و کاربر با وارد کردن شناسه کاربری و پسورد به راحتی وصل می‌شود. یکی از مزایای هات اسپات این است که کاربر به هیچ تنظیمی مانند ست کردن Ip نیاز ندارد و مزیت دیگر هات اسپات جداسازی شبکه داخلی از اینترنت است به طوری که وقتی کاربری با سرویس های داخلی مانند اتوماسیون، سامانه های مختلف سازمان و . . . کار دارد از اینترنت استفاده نمی‌شود.همچنین این سرویس همواره می‌تواند بر اساس حجم و مقدار پهنای باند محدود شود.

توسط این سرویس می‌توان اقدام به فروش اینترنت نمود. این قابلیت می‌تواند هزینه های سرسام آور اینترنت را در اماکن تجاری و عمومی، خصوصا هتل ها را پوشش داده و درآمد زایی نیز داشته باشد.همچنین با استفاده از روش های مدیریت و کنترل ترافیک کاربران سرعت و راحتی بیشتری را در اینترنت تجربه خواهند کرد. همچنین با امکان طراحی اختصاصی صفحه ورود به سیستم، مزایایی همچون تبلیغات و ارسال آگهی و پیام برای کاربران وجود خواهد داشت.

مزایای ذکر شده در بالا موجب شده است که بسیاری از سرویس دهنده های اینترنت رایگان و غیر رایگان در فضاهای عمومی مانند رستوران ها، کافه ها و هتل ها برای سرویس رسانی به مشتریان از هات اسپات استفاده کنند.