مقالات شبکه و فناوری اطلاعات

تکنولوژی RFID

 به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می‌شود. شناسایی خودکار و نگهداری داده‌ها (AIDC)، روشی است که طی آن تجهیزات سخت افزاری یا نرم ‌افزاری قادر به خواندن و تشخیص داده‌ ها بدون کمک گرفتن از یک فرد هستند. بارکدها، کدهای دو بعدی، سیستم‌های انگشت نگاری، سامانه شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی، سیستم شناسایی با استفاده از قرنیه چشم و صدا و … از جمله این راهکارها می ‌باشند. یکی از جدیدترین مباحث مورد توجه دانشمندان جهت شناسایی افراد یا کالاها استفاده از سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی یا RFID هست .  سامانه شناسایی توسط امواج رادیویی  (RFID) قادر به تبادل داده‌ها به ‌وسیله...

انواع شبکه های Wireless

  امروزه از شبکه های بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده می‌شود . برقراری یک تماس از طریق دستگاه موبایل ، دریافت یک پیام بر روی دستگاه  pager و دریافت نامه های الکترونیکی از طریق یک دستگاه PDA ، نمونه هائی از کاربرد این نوع از شبکه ها می‌باشند. (بیشتر…)

استاندارد IEEE 802.11

امروزه با بهبود عملکرد، کارایی و عوامل امنیتی، شبکه‌های بی‌سیم به شکل قابل توجهی در حال رشد و گسترش هستند و استاندارد IEEE 802.11 استاندارد بنیادی است که شبکه‌های بی‌سیم بر مبنای آن طراحی و پیاده سازی می‌شوند. (بیشتر…)

لایه های شبکه و مدل OSI

پروتکل مجموعه قوانین لازم برای بر قراری و تبادل اطلاعات بین دو سیستم تحت شبکه (مثل دو کامپیوتر) است.TCP/IP یکی از معروفترین و پر استفاده ترین پروتکل های شبکه است که خود از چندین پروتکل دیگر تشکیل شده است.OSI مخفف کلمه Open System Interconnection است. (بیشتر…)

شبکه وایرلس (wireless) چیست ؟

از آن‌جا که شبکه‌های بی سیم، در دنیای کنونی هرچه بیشتر در حال گسترش هستند، و با توجه به ماهیت این دسته از شبکه‌ها، که بر اساس سیگنال‌های رادیویی‌اند، مهم‌ترین نکته در راه استفاده از این تکنولوژی، آگاهی از نقاط قوت و ضعف آن‌ست. (بیشتر…)

تاثير وضعيت جغرافيايي و آب و هوا بر شبكه های وايرلس

شبكه های وايرلس به شدت تحت تاثير متغير هاي خارجی و داخلی قرار مي گيرند كه از آن جمله مي توان به پديده هاي آب و هوايي مانند باد، باران ، برف ، مه ، دما و فشار كه همگي ناشي از موقعيت جغرافيايي منطقه مورد نظر مي باشد اشاره كرد . (بیشتر…)