زمان استفاده انبوه از RFIDرسیده است

نوشته مارک رابرتی

آدمیزاد به نظر می‌خواهد باور نماید چیزها تا حد زیادی به همین شکل حالایشان باقی می‌مانند. اگر شرکت شما وضعیت مناسبی دارد، همیشه به همین شکل خواهد ماند. اگر وضعیت اقتصاد در حد مناسبی است، رشد آن ادامه خواهد داشت. ما خیلی به ندرت علامت‌های تغییر در موقعیت‌ها را درک می‌کنیم.

من به عنوان یک روزنامه‌نگار سعی کرده‌ام که نگاهی به رویدادهای کنونی بیندازم تا بفهمم فردا چه می‌شود. خوشبختانه، ما در زمینه استفاده از فن‌آوری، تاریخچه‌ای طولانی داریم که می‌تواند راهگشای ما باشد. “جفری مور»، نویسنده کتاب‌های “عبور از پرتگاه» و “درون گردباد» و دیگر کتاب‌ها با توجه به چرخه دوام استفاده از فن‌آوری، بررسی کرده که چگونه فن‌آوری‌های جدید توسط بخش عمده‌ای از بازار مورد پذیرش قرار می‌گیرند و متوجه شده که سرعت استفاده از آنها تا سال‌های متمادی کم است تا اینکه پنج عامل به وجود آیند و پس از آن است که ناگهان روند استفاده با افزایش چشمگیری روبرو می‌شود.

به عقیده مور، این پنج عامل که بایستی موجود باشند تا فن‌آوری‌های جدید “وارد گردباد شوند»، عبارتند از:

· یک استاندارد جهانی

· مشکلی که دیگر فن‌آوری‌ها نتوانند آن را حل کنند

· محصولی کامل (راهکاری یکپارچه)

· توده حساسی از کاربران نهایی

· یک گوریل (عرضه‌کننده برجسته فن‌آوری) که بازار او را قبول کند

در صنعت امروزی، استانداردهای جهانی مختلفی برای ساختارهای گوناگون وجود دارد: ISO 15693و ISO 14443برای ساختارهایی با بردکوتاه، ISO 18000-6Cبرای ساختارهای UHFو Wi-Fiو دیگران برای سیستم‌های فعال. مشکلاتی وجود دارد که RFIDمی‌تواند برایشان ایده‌آل باشد و فن‌آوری دیگری نمی‌تواند با صرفه اقتصادی آنها را حل نماید.

فن‌آوری RFIDمحصول یا راهکاری نیست که تنها به یک بازار از قبیل تجهیزات پخش موسیقی و یا دستگاه‌های چاپ رومیزی تعلق داشته باشد. این فن‌آوری مشکلات وسیعی را حل می‌کند و بنابراین برای محصولات بسیاری می‌تواند به کار رود. استفاده از آن سرعت پیشرفت را در بخش‌های مجزای دیگر از قبیل خرده‌فروشی (برای پایش موجودی کالا) و در بخش درمانی (برای ردیابی تجهیزات درمانی) افزایش می‌دهد. حال که محصولات بسیاری در حال ورود به بازار هستند، تنها ابزار لازم برای استفاده عمده از این فن‌آوری این است که شرکتی به عنوان عرضه‌کننده عمده راهکارها وارد صنعت شود تا استفاده از این فن‌آوری را رایج نماید.

این کار چقدر زمان می‌برد؟ پیش‌بینی آن سخت است. به نظر من این امر یک شبه اتفاق نمی‌افتد، اما تغییر سیستم‌های افراد از بارکد و ارتقای گسترده سیستم‌ها هم با سرعت انجام نشد. عقیده دارم که شرکت‌ها با استفاده از مزایای این فن‌آوری، یادگرفتن چگونگی استفاده از آن، پی بردن به مشکلات یکپارچه‌سازی سیستمی و استفاده از راهکاری با حجم کوچک که در عرض 12 تا 18 ماه بازگشت سرمایه را در پی داشته باشد هوشمندی به خرج می‌دهند. آنها همچنین هوشیار هستند که حرکت‌های موجود در این بخش را زیرنظر گرفته‌اند.

هنگامی که من سردبیر هفته‌نامه دیگری بودم، شاهد شرکت‌هایی بودم که قصد داشتند خود را به جایگاه رقبایی برسانند که از نرم‌افزارهای طرح‌ریزی منابع تجاری استفاده کرده بودند. همچنین شرکت‌هایی را می‌دیدم که درگیر به روزرسانی سیستم‌های خود بودند تا مشکلات خود را رفع نمایند. استفاده از سیستم‌هایی با فن‌آوری پیچیده در شرایط سخت راه مسلمی برای پایان دادن به آشفتگی‌های شرکت‌ها است. شما می‌توانید هم اکنون به طرح‌ریزی بپردازید و از دردسرهای بعدی پیش روی خود جلوگیری نمایید.