طبق ادعای محققین Incapsula، هکرها کنترل حداقل ۹۰۰ دوربین مداربسته و تحت‌شبکه را بوسیله حملات DDos در اختیار گرفته‌ و آنها را به BotNet تبدیل نموده‌اند.

این بات‌نت‌ها نیز به نوبه خود سرویس‌ها و سرورهای ابری بزرگ را آلوده کرده‌اند.

به این ترتیب هکرها توانسته‌اند به اطلاعات هزاران و به ادعای برخی منابع، میلیون‌ها دوربین و کاربر دست یابند.

بات‌نت‌ها دوربین‌هایی هستند که بوسیله حملات DDos هک شده و کنترل آنها بدست هکرها افتاده است. در واقع صاحبان و کاربران این دوربین‌ها، تنها «تصور می‌کنند» که کنترل دوربین‌ها را بدست دارند!

طبق کشفیات Incapsula, دوربین‌های مداربسته بات‌نت در تمامی دنیا پراکنده هستند و تقریبا در تمامی کشوهای مهم دنیا اختیار چندین دوربین در دست هکرها است.

 

botnet-cctv-camera

در نقشه ارائه شده توسط Incapsula ایران نیز جزو کشورهای آلوده به بات‌نت است.

متاسفانه اغلب واردکنندگان، شرکت‌ها و حتی نصاب‌های سیستم‌های مداربسته و نظارت تصویری از دانش کافی برخوردار نیستند و این موضوع باعث شده هکرها به سادگی و با تزریق چند کد مخرب، دوربین‌ها را هک نمایند.

کارفرمایان و صاحبان دوربین‌ها نیز دانش کافی برای نظارت بر کار پیمانکاران و نصاب‌ها ندارند و در نتیجه سیستم نظارتی آنها به لقمه‌ای چرب برای هکرها تبدیل می‌گردد.

به احتمال فراوان بسیاری از این دوربین‌ها به مراکز مهم مانند مراکز نظامی، صنعتی و شهری تعلق دارند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان تعداد دوربین‌های نظارتی BotNet بسیار بیشتر این میزان است و کشف محققان Incapsula تنها گوشه‌ای از خیل عظیم دوربین‌های بات‌نت‌ سراسر دنیا است.

طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، بسیاری از این دوربین‌ها از حداقل موارد امنیتی مانند یک پسورد ساده و مطمئن، بی‌بهره بوده‌اند.