نگاهی به  ۹۶۰H ، آینده آنالوگ

ورود به دنیای HD گرایش جدیدی است که در دنیای سیستم‌های امنیتی به یک موضوع مهم تبدیل شده است. با وجود آن که تقاضا برای HD افزایش پیدا کرده‌، دنیای آنالوگ به پایان نرسیده است. در حقیقت سیستم آنالوگ HD از جدیدترین مباحثی است که با عنوان دوربین ۹۶۰H یا ۷۰۰TVL شناخته می‌شود.
پیرو گسترش جریان اجتنابناپذیر رزولوشن بالا، ۹۶۰H که به عنوان ۷۰۰TVL نیز شناخته می‌شود به بازار معرفی شد. مهمترین ویژگی این دوربین HD آن و توانائی برای گرفتن جزئیات پیچیده است. تکنولوژی و یا راه حل ۹۶۰H در مقایسه با دوربینهای ۵۴۰ و۶۰۰ TVL آنالوگ‌، رزولوشن ۷۰۰TVL را در شکل سیاه و سفید و ۶۵۰TVL‌را در نوع رنگی ارائه می‌دهد‌، بنابراین کیفیت تصویر را برای کاربر ارتقاء داده است.

تامین نیاز بازار:

در طول چند سال گذشته تکنولوژی HD بازار را فرا گرفت و اغلب اخبار دنیای سیستم‌های نظارت تصویری مربوط به IP و HD-SDI می‌شد. در مرحله تامین فراهم نمودن HD آنالوگ تقریباً نادیده گرفته شد‌. با این وجود، بازار دوربین آنالوگ رشد پایدار خود را خواهد داشت و هنوز تقاضا برای دوربین آنالوگ وجود دارد‌.
اما تقاضای رو به رشد برای افزایش کیفیت تصویر زمینه را برای ‌تکنولوژی ۹۶۰H فراهم ساخت و این تکنولوژی مسیر رشد خود را طی نمود.

مزایای ۹۶۰H:

مهم‌ترین دلیلی که این تکنولوژی را در بازار محبوب ساخت‌، رزلوشن بالا‌، WDR و کارکرد مداوم و یکنواخت آن در محیط‌های کم نور است. استحکام این سیستم همانند سیستم آنالوگ است‌. چرا که سیستم آنالوگ در طول سالیان توانسته است یک سیستم مستحکم قابل توجهی را ایجاد نماید و پایدار باقی بماند.
از طرف دیگر اگرچه HD-SDI توانسته است پلی‌بک زنده با وضوح بالا را ارائه دهد اما همچنان هزینه‌های انتقال و ذخیره‌سازی‌، به عنوان یک دغدغه مهم در این تکنولوژی به شمار می‌رود.
محصولات HD به قطعاتی نیاز دارند که بتوانند کیفیت یک HD را به خوبی ارائه دهند. همچنین، درحال حاضر تکنولوژی‌های IP و HD-SDI از CMOS استفاده می‌کنند که در مقایسه با CCD نمی‌تواند کیفیت تصویر خوبی را در شب ارائه دهد بنابراین یکی دیگر از مزیت‌های ۹۶۰H در مقایسه با این تکنولوژی‌ها‌، کارکرد مداوم و پایدار آن است.
از دیگر مزایای مهم این تکنولوژی، قابلیت کار با دیگر (بخش‌ها) تکنولوژی‌ها است. ۹۶۰H قادر است با دی‌وی آر‌های عادی‌، دی‌وی‌آر‌های back-end مورد استفاده قرار گیرد. انتقال تصویر نیز همانند سیستم آنالوگ باقی می‌ماند. و برخلاف دوربین شبکه نیازی به سیم‌کشی مجدد ندارند.

نواقص و موانع موجود:

نمی‌توان مدعی شد‌، تکنولوژی‌ای بتواند تمام مشکلات را به طور کامل حل نماید‌، تکنولوژی ۹۶۰H نیز از این قاعده مستثنی نیست‌. در حال حاضر برای گرفتن نتایج بهتر ۹۶۰H باید با دی‌وی‌آر ۹۶۰H همراه باشد. البته هر تکنولوژی جدیدی دارای مشکلات عدیده‌ای خواهد بود‌. با این وجود‌، در مقایسه با D1 رزولوشن ۹۶۰H‌، تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد اما مشکلی که وجود دارد یافتن قطعات مناسب مانند دی‌وی‌آر، لنز و یا قطعات دیگری است که با یکدیگر تکمیل شوند.
مشکل دیگر ۹۶۰H و یا کمبود دیگر آن‌، عدم رشد تکنولوژی است که قادر نیست به رزولوشن ۷۲۰/۱۰۸۰P برسد و نمی‌تواند با راه‌حل یا تکنولوژی IP همگام شود بنابراین نمی‌توان آن را راه‌حل مناسبی برای پروژه‌هایی در مقیاس‌های بزرگ به شمار آورد. مهم‌ترین نقص این تکنولوژی، عدم توانایی آن در تامین ذخیره شبکه مانند دوربین‌های شبکه است‌. علاوه بر این‌، به دلیل طراحی خاص این سیستم، دوربین ۹۶۰H‌، پیکسل‌های بیش‌تری را پردازش می‌کند که نیاز به فرکانس بالاتری دارد در نتیجه‌، همین موضوع طراحی سخت‌افزار را پیچیده‌تر می‌سازد.

محصولات مجزا:

آنچه که خریداران از محصولات خریداری شده انتظار دارند داشتن محصولات مجزا و راه‌حل منحصر به فرد است. با این حال با تکنولوژی ۹۶۰H همان‌طور که قبلاً اشاره شد‌، اکثریت این دوربین‌ها با Effio سونی و CCD کار می‌کنند بنابراین تشخیص محصولات متنوع از سازندگان گوناگون امری است مشکل. در حال حاضر اکثر سازندگان محصولات گوناگونی از ۹۶۰H را ارائه کرده‌اند که در اکثر مواقع‌، سازندگان از گزینه Effio-E سونی استفاده کرده‌اند. بنابراین در زمینه کیفیت تصویر تفاوت اساسی‌ای وجود ندارد و تفاوت‌های اصلی در طرح‌ها و ویژگی‌های بیرونی باقی می‌ماند.
این مشکل نه تنها در مورد دوربین‌های آنالوگ وجود دارد بلکه دوربین‌های شبکه نیز با آن دست به گریبان هستند‌، تنها سازندگان چیپ هستند که تکنولوژی هسته‌ای و اصلی دردست آنهاست.
اکثر دوربین‌های‌ با تکنولوژی ۹۶۰H از SONY Effio بهره می‌برند و هدف تولیدکنندگان صرف‌نظر از بهره‌برداری از تکنولوژی چیپ‌ها‌، توجه بیش‌تر به دوام و کیفیت محصولات است. دیگر تولید‌کنندگان نیز تکنولوژی‌های دیگری به خط تولید خود اضافه نموده‌اند تا محصولات منحصربه فردی را ارائه دهند. و بتوانند این نوع دوربین‌ها را به شکل بهتر و با کیفیت بیش‌تری عرضه نمایند.

آینده HD یا وضوح بالاتر تصویر:

به نظر می‌رسد تولید‌کنندگان بر آینده این تکنولوژی امیدوار بوده و آ‌ن را روشن می‌دانند چرا که بر این باورند که بازار آن رو به رشد بوده و دوربین‌های ۹۶۰H محصول غالب بازار خواهند بود و به جای دیگر دوربین‌های آنالوگ مورد استفاده قرار خواهند گرفت اما تولیدات سازندگان نه تنها از نظر کیفیت بلکه از نظر ویژگی‌ها و قابلیت‌های محصول نیز رو به افزایش و رشد است و همین امر این تکنولوژی را به خطر انداخته است و آن چیزی که باید بر آن تاکید نمود این است که کیفیت تصویر تنها بر اساس رزولوشن قرار نگرفته است بلکه معیارهای دیگر مانند WDR، لوکس پائین نیز نقش مهمی را در ارتقای کیفیت تصویر ایفا می‌کنند‌. اما در حال حاضر در بازار دوربین‌های آنالوگ تکنولوژی‌ای بر‌تر از ۹۶۰H/700TVL و‌جود ندارد و دیگر تکنولوژی‌های مورد استفاده نیز هزینه بیش‌تری را برای کاربرد احتیاج دارند‌. اگر قرار باشد تکنولوژی ۱۲۸۰H نیز جایگاه ۹۶۰H را بگیرد باید از CMOS استفاده نماید اگر چه سنسورهای CMOS نمی‌توانند با رزولوشن بالاتر اجرا نمایند اما باید منتظر بود که CMOS نیز در بازار جایگاه خود را به دست آورد.